Ach ty Vánoce....

18. prosince 2005 v 17:05 | Andiesek |  Úvahy
Vánoce Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé... po roce Váááánoce Vááánoce přichááázejí, šťastné a veselé!!!


Skutečně? Šťastné a veselé? Ani bych neřekla, když se dívám všude kolem sebe. Lidi jsou jak vyměněný. Letos prý padne rekord v částce, kterou jsme za vánoční dárky utratili. Ze všech stran během celého roku slyšíme, jak jsme chudí a potřebujeme stále větší a větší sociální dávky.. šup, jsou tu Vánoce a najednou na peníze nehledíme.
Paní se na parkovišti spokojeně kření do kamer a chlubí se reportérovi, že dnes koupila dárky za 30 tisíc. Další záběr na naprosto přeplněný supermarket. Všichni spěchají, jenom aby oni měli ty nejlepší dárky!
Ale abychom si tento luxus mohli dovolit, bereme si obrovské půjčky... které pak musíme splácet třeba tři roky. A to všechno kvůli jednomu večeru. Dárky se během jedné hodiny rozbalí, všechny se náležitě vyzkouší, některé se ještě ten den rozbijí.. a ten zbytek z osmdesáti procent přestane do měsíce jeho majitele bavit.
Vážně je to nutný???? Sakra lidi, zamyslete se!!!! Hrajete snad se sousedy v okolí hru máme-lepší-vánoce-než-vy-HEČ???? Jak si ty Vánoce můžete vůbec užít, když už na Štědrý den přemýšlíte o tom, jak budete splácet půjčku, bez které byste se na ty Vánoce jako fááááákt v žádným případě neobešli?
Je to ubohý. Vím, taky ráda dostávám dárky! Moc ráda. Ale mám tak nějak pocit, že z dárků, kvůli kterým budeme ještě několik let platit úroky, nemůžu mít takovou radost. To není dárek z lásky, není to ten pravý vánoční dárek. Je to dárek z nutnosti, dárek ze zvyku, dárek ze soutěživosti. Jen abychom na veřejnosti vypadali co nejlépe, když máme na to, abychom kupovali tak žůžo dárky!
Pořád nemůžu přijít na to PROČ! Proč je to tak důležitý dostat na Vánoce nejlepší DVD, nejdražší autíčko na ovládání, nejmodernější televizi, největší lego stavebnici, nejubrečenějí Baby Born panenku, nejluxusnější kabelku, nejnorkovitější kožený kabát.... Vánoce totiž nejsou o tom NEJ, ale o tom, aby byla rodina nebo i přátelé spolu, aby si všichni řekli, jak se mají rádi, aby si člověk trošinku odpočinul... aby jeden člověk udělal tomu druhému radost. Anebo se pletu? Třeba.. možná nám celou dobu lhali. Vánoce možná nejsou žádný svátky spojený s Ježíškem... Asi je to jenom komeřční maškaráda, kterou si vymysleli prodejci. A blbý lidi na to skočili! Hádejte, kdo na tomhle cirkusu asi tak vydělá?!? (nebudu vás dlouho napínat... jestli nejste majitel/ka řetězce obchodů TESCO, majitel/ka společnosti SONY, majitel/ka firmy MATTEL, tak VY to rozhodně NEBUDETE!!!!)
Jasně... ty NEJ dárky dokáží vyvolat pocit radosti. Jo... ale lituju lidí, u kterých jiné dárky radost vyvolat nedokáží.
My například letos nebudeme mít ty nejdražší a nejbohatější Vánoce. Ne že by nebyly žádný, ale třeba určitě o něco skromnější než minulý rok. Mamka je z toho místy taková.. přepadlá... ale aspoň jí nenapadlo brát si půjčky nebo si půjčovat od známých. Co záleží na dárcích??? Mnohem víc se těším na cukroví, na pohádky, na stromeček, na odpočinek od školy, na sníh (pokud bude...). Na dárky taky. I kdybych dostala jeden dva dárky, nemyslím si, že budu míň šťastná. Ono méně je někdy více. A navíc mně už beztak přijde, že všechno, co jsem chtěla, mám.
Já vím, je to klišé odvolávat se pořád na sirotky atd., ale je to tak. Co chudáci sirotci, afričani, bezdomovci?? Miliony lidí jsou na tom hůř než než my tady, v naší "chudé" zemičce. Nebudou mít žádný dárky. Žádnej stromeček. Žádný cukroví. Nebudou mít vůbec nic. A my? Chováme se jako idioti v tý naší vánoční horečce!
Doufám, že tohle lidem jednou dojde.. HAHA, já sem naivka! Nikdy jim to nedojde. A proto pro ně bude rok další, ten další a i ten potom jenom zoufalá honička za neuchopitelným ideálem, na jejímž konci bude jen prchavý okamžik štěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gaspacho Gaspacho | Web | 6. listopadu 2006 v 19:34 | Reagovat

Kvůli té komerci jsem začal vánoce nenávidět. Jako ten samotný den není vůbec špatný, ale ten 1/4rok předtím je na zbláznění. Poslední vánoce jsem se pokusil rodinu přemluvit na takový bojkot, ale dopadlo to tak, že jsem byl jediný, kdo nekupoval dárky. Z toho jsem neměl moc dobrý pocit. Ale jak si psala. Neznám den, kdy se nakoupí spousta naprosto zbytečných věcí, které pak někde 2 měsíce straší, než se definitivně odstraní na půdu nebo někam do skříně. Prostě to vážně nemám rád...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama